Novorazby historických mincí

Novorazby historických mincí sú presné repliky mincí, ktoré umožňujú zberateľom vlastniť kúsky histórie za výrazne nižšiu cenu než originály. Aj keď nie sú autentickým platidlom, pripomínajú dobu, v ktorej boli razené, a význam, aký mali pre našich predkov. Verne zachytávajú pôvodný design a parametre svojich predloh..

Medzi hlavné výhody novorazieb patrí cenová dostupnosť, ktorá sa odvíja od aktuálnej ceny drahého kovu na burze. Vďaka tomu predstavujú dobrý spôsob investície do zlata s predpokladom budúceho zhodnotenia.

Estetická hodnota a historický odkaz činí novorazby atraktívne pre investorov aj zberateľov, ale stále častejšie sa stávajú tiež voľbou pre krásny darček. Ponúkajú možnosť poznať mincovné dedičstvo bez vysokých nákladov na originály, pričom stále poskytujú trvalú hodnotu v pôvodnej kvalite. Pre zberateľov numizmatiky môžu byť tieto razby rovnako bonusovým kusom v ucelených sadách historických mincí na danú tému.

Zaujala Vás ponuka historických mincí a ich novorazieb? Využite do 30. 6. 2025 časovo obmedzenú ponuku na zvýhodnenú cenu s uplatnením zľavového kódu:

ovorazby dukátov razí viedeňská mincovňa od roku 1920. Ročník 1915, uvedený na minci, nadväzuje na tradíciu a kvalitu obchodných dukátov z doby vlády Františka Jozefa I. Impulzom pre razbu týchto dukátov bola snaha obnoviť finančnú stabilitu krajiny, ktorá sa potýkala s ekonomickým prepadom spôsobeným svetovou vojnou.
Design mince využíva pôvodný návrh s heraldikou Habsburskej monarchie – dvojhlavý orol na rubovej strane. Líc mince zobrazuje cisára Františka Jozefa I. s vavrínovým vencom.

Razba týchto mincí prebiehala v slávnej mincovni v Kremnici na území dnešného Slovenska. Vtedy novo inštalované parné stroje umožnili zvýšiť nielen objem vyrobených mincí, ale aj ich kvalitu. Rubová strana nesie štátny znak cisárstva, pričom nominálna hodnota a rok emisie sú uvedené v kombinácii rímskych a arabských číslic. Líc zobrazuje portrét cisára vo verzii z roku 1909, známy podľa mena autora "Schwartz".

Razba zlatých 10 korún Františka Jozefa I. ako obeživa bola ukončená v roku 1911 kvôli ekonomickým zmenám, ako je prechod na bankovky a príprava na vojnový konflikt. Pre zberateľov však pokračovala výroba novorazieb s kontinuitou ročníku 1912. Motív mincí je prakticky totožný ako u 20korún, s výnimkou označenia nominálnej hodnoty a roku emisie.

Hmotnosťou a rýdzosťou zlatníky dodržovali tzv. menovú unifikáciu a boli tak akceptovateľné aj v medzinárodnom obchode. Z tohto dôvodu uvádzali mince dve nominálne hodnoty. Okrem 8 guldenov (latinsky florin) tiež ekvivalent v jednej z hlavných obchodných mien – 20 frankov. Po Prvej svetovej vojne sa rovnako ako iné mince dočkali aj guldeny svojej novorazby, ktoré mali slúžiť k obnoveniu menovej stability. Ročník mincí na obnovenej razbe naviazal letopočtom 1892, pričom design ostal nezmenený. 

tvordukát predstavuje výrazný kus s priemerom 39,5 mm a takmer štvornásobnou hmotnosťou než jednodukát. Veľkost mincovného poľa využíva tiež design a jedinečný spôsob stvárnenia podoby cisára. Tzv. bustovný portrét zachytáva hlavu cisára ovenčenú vavrínom a časť slávnostného plášťa z hermelínu. Opis na oboch stranách mince v preklade uvádza: „František Jozef I., z Božej milosti, rakúsky cisár“ – „Kráľ uhorský, český, haličský a lodomerský, Illyrie, arcivévoda rakúsky“.

Razba týchto mincí bola ukončená s vypuknutím Veľkej vojny, kedy boli zásoby zlata presmerované na vojnové účely. Design mincí je charakteristický portrétom cisára Františka Jozefa I., navrhnutý medailérom Stefanom Schwartzom, a dvojhlavým orlom s rakúsko-uhorským štátnym znakom. Hrana mince je opatrená osobným mottom cisára: „VIRIBVS VNITIS“, čo znamená „Sila v jednote“

Averz je typický pre uhorské razby – zobrazuje celú postavu cisára Františka Jozefa I. Na reverznej strane sa nachádza uhorský štátny znak s korunou sv. Štefana, držaný dvojicou anjelov. Nechýba ani mincovná značka „K·B“, odkazujúca na kremnický pôvod. Na okraji je latinský opis „Magyar Királyság“ („Uhorské kráľovstvo“) a hrana nesie reliéfny nápis „BIZALMAM AZ ŐSI ERÉNYBEN“ („Moja dôvera je v dávnej ctnosti“) – heslo, ktoré vyjadruje vernosť hodnotám monarchie.

Novorazby v najvyššej kvalite novej mince

Uvažujete o kúpe zlatej investičnej mince s puncom histórie, ale očakávate bezchybný stav práve vyrazeného kusu?

Presne pre Vás sme do ponuky zaradili novorazby s pridaným označením „Nové mince“. Jedná sa o zlaté mince, ktoré neboli nikdy v obehu. Ak chcete byť prvým majiteľom takejto mince, tieto produkty sú pre Vás to pravé.